دستگاه‌ های برش لیزر، ابزاری بسیار کاربردی و مدرن برای برش انواع فلزات و غیر فلزات در صنایع هستند و به‌ دلیل توان بسیار بالا و کیفیت در عملکرد، از محبوبیت و کاربرد گسترده‌ ای نیز برخوردار می‌باشند. سرعت عمل بالای این دستگاه در تولیدات به سازندگان اجازه می‌ دهد که قطعات بسیار بیشتری را در زمان کوتاه‌ تری برش داده و ارائه دهند. با اضافه شدن نرم‌افزار ها نیز دستگاه‌ های برش لیزری به ابزاری بسیار قدرتمند برای برش مواد تبدیل شده‌اند که یکی از این نرم‌افزار ها، فناوری پردازش تصاویر و شناسایی قطعه در دستگاه‌ های برش لیزر است.

در ادامه با این فناوری در دستگاه‌ های برش لیزر آشنا شده و مزایا و کاربرد آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

فناوری پردازش تصاویر و شناسایی قطعه چیست؟

فناوری پردازش تصاویر و شناسایی قطعه، یکی از نرم‌افزار های بسیار کاربردی در دستگاه‌ های برش لیزر است که با استفاده از آن اپراتور ها می‌ توانند به‌ راحتی مواد برش را تفکیک کرده و از انجام برش بر روی متریال‌ های دیگر جلوگیری کنند. همان طور که از نام این سیستم پیداست، دارای قابلیت عیب یابی و رفع ایرادات در تصاویر بوده و می تواند انواع متریال ثابت و متحرک در دستگاه را برای برش دقیق به راحتی تشخیص دهد. این فناوری از دقت بسیار بالایی در عملکرد برخوردار است و می‌ تواند مواد مختلفی همچون فلزات، پلاستیک‌ ها، چوب و غیره را از یکدیگر تفکیک کرده و جداسازی نماید.

یکی از مهم‌ ترین مزایای استفاده از فناوری پردازش تصاویر و شناسایی مواد نیز کاهش تولید ضایعات با استفاده از دستگاه‌ های برش لیزری است. این فناوری دارای قابلیت تشخیص متریال‌ های سالم از متریال‌ های معیوب است و در فرایند تولیدات می‌ تواند به حد قابل‌ توجهی تولید ضایعات را کاهش دهد.

مشخصات فناوری پردازش تصاویر و شناسایی مواد در دستگاه برش لیزر

از مهم‌ ترین مشخصات و ویژگی‌ های بارز فناوری پردازش تصاویر و شناسایی قطعه در دستگاه‌ های برش لیزر، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

کنترل کیفیت

یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌ های این فناوری در انواع دستگاه‌ برش لیزری فلزات و غیر فلزات، کنترل کیفیت بر ناحیه برش مواد است. این سیستم می‌ تواند با توجه به عملکرد خود، در صورت وجود هرگونه ایراد در محل برش، آن‌ ها را برطرف نموده و در کوتاه‌ ترین زمان و کیفیت بالا عمل برش را انجام دهد.

شناسایی شکل متریال

یکی دیگر از مشخصه‌ های بارز فناوری شناسایی قطعه در دستگاه‌ های برش لیزر، شناسایی ابعاد، اندازه و شکل نهایی قطعه کار است. با تعیین کردن دقیق ابعاد مواد برش، ضایعات بسیار کمتری در حین تولیدات ایجاد شده و همچنین برش‌ ها نیز در دقت و کیفیت بالاتری انجام خواهند شد.

تفکیک مواد

با استفاده از فناوری شناسایی قطعه در دستگاه برش لیزر، به‌ راحتی می‌ توان متریال مصرفی را از یکدیگر شناسایی و تفکیک کرده و از این‌ رو عمل برش را تنها بر روی مواد مورد نظر انجام داد.

تشخیص قطعات معیوب

این فناوری در دستگاه برش لیزر، قطعات معیوب را از قطعات سالم تشخیص و تفکیک داده و عمل برش را تنها بر روی قطعات سالم انجام می‌ دهد.

دستگاه لیزر فلزات

شناسایی موقعیت مواد

این فناوری در دستگاه‌ های برش لیزر، موقعیت مواد را در دستگاه به‌ راحتی تشخیص داده و بنابراین سبب افزایش دقت در محل برش خواهد شد. به‌ عنوان مثال برای ایجاد سوراخ‌ کاری در ورق‌ های فلزی، با استفاده از فناوری شناسایی قطعه در دستگاه برش لیزر، می‌ توان موقعیت صفحه را به‌ راحتی تشخیص داده و سوراخ‌ های لازم را در موقعیت‌ های مورد نظر ایجاد نمود.

انجام برش بر روی متریال متحرک

یکی دیگر از ویژگی‌ های متفاوت فناوری شناسایی قطعه، امکان ایجاد برش دقیق و با کیفیت بر روی موادی است که در دستگاه در حال حرکت هستند. این فناوری با بهره‌مندی از سیستم بسیار پیشرفته خود، می‌ تواند متریال در حال حرکت را شناسایی کرده و برش مورد نظر را بر روی آن با کیفیت و دقت بالا انجام دهد.

کاربرد فناوری پردازش تصاویر و شناسایی قطعه

علاوه‌ بر امکان استفاده از فناوری پردازش تصاویر و شناسایی قطعه در دستگاه‌ های برش لیزری، می‌ توان از این سیستم در دستگاه‌ های جوش لیزری نیز استفاده نمود. با بهره‌مندی از این فناوری در دستگاه‌ های جوش لیزر، دقت و کیفیت در فرآیند جوشکاری بسیار افزایش یافته و محصولات نیز در زمان بسیار کوتاه‌ تری تولید خواهند شد. از دیگر کاربرد های مهم این فناوری نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • صنعت پزشکی
 • صنعت تولید پارچه
 • صنایع مونتاژ
 • و غیره

مزایای فناوری پردازش تصاویر و شناسایی قطعه در دستگاه برش لیزر

مهم‌ ترین مزایای استفاده از سیستم پردازش تصاویر و شناسایی مواد در دستگاه‌ های برش لیزر عبارتند از:

 • کاهش تولید ضایعات در هنگام برش
 • افزایش سرعت عمل برش
 • افزایش دقت در ناحیه‌ برش مواد
 • افزایش کیفیت در تولیدات
 • کاربری گسترده در صنایع و دستگاه برش لیزر
 • برخورداری از انعطاف‌ پذیری بالا
 • کاربرد در جوشکاری لیزری و علامت‌ گذاری قطعه کار
 • جلوگیری از برخورد مواد با یکدیگر و افزایش ایمنی هنگام کار با دستگاه
 • کمک به کاهش هزینه تولیدات

در پایان

شرکت صنعتی نوین تاک لیزر، ارائه دهنده انواع دستگاه‌ ها و ماشین‌آلات صنعتی در کیفیت‌ های بسیار بالا و از بهترین برند های جهانی است. شما می‌ توانید برای اطلاع از خرید و قیمت دستگاه‌ های جوش لیزر  و دستگاه های برش لیزر، با شرکت نوین تاک لیزر تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *